Sherry. Svårt eller trendigt?
Sherry hör hemma i södra Spanien, i det vackra Andalusien. Området Jerez har levererat vin i över 3 000 år och både fenicier, romare och britter har satt sin prägel på dessa karaktärsstarka viner. Jordmånen är legendarisk: den kritvita albarizan både reflekterar sol och lagrar vinterregn vilket ger druvorna jämn mognad. Den ger även helt originell karaktär åt vinerna som tydligt speglar ursprunget.
Sherry, en kameleont av rang
Sherry är ett extremt brett begrepp med en mängd olika typer av vin, vilket kan göra sherry lite svårt att förstå. Att den har en så speciell aromatisk profil bidrar också till att vi konsumenter har svårt att placera sherry och veta hur och när den ska serveras. Den unika stilen beror bland annat på ett jästtäcke som kallas ”flor” men även jordmånen bidrar med typicitet och traditionerna i området vad gäller odling, framställning och lagring ger ytterligare karaktär.
Druvor och stilar
Druvorna som regerar i detta historiska område är palomino som är basen för de torra stilarna, pedro ximénez för de söta och russinmörka och moscatel för de aromatiska söta. Här finns sannerligen ett mycket brett spann stilar. Allt från lätt, krispig och knastertorr fino till saltstänkt manzanilla, amontillado med mer nötighet och djup, elegant men kraftfull palo cortado, den bärnstensskimrande, fylligare och oxiderade Oloroso samt de sötare varianter på pedro ximénez och moscatel, vilka är som flytande desserter. Kort sagt: Sherry kan njutas till det mesta och täcker hela måltiden om så önskas.
Oloroso- en hjälte i matsammanhang
Oloroso är en stil som lagras utan flor, det berömda jästtäcket, vilket ger ett vin med djup, värme och pondus. Doften drar ofta åt valnöt, hasselnöt, torkad frukt, apelsinskal, tobak och kryddor och det är en fyllig, torr till halvtorr, sammetslen stil med lång och nötig finish. Wow! Till mat kan detta vara en riktig hjälte och gräddig kantarellsoppa ihop med oloroso är något av en klassiker. Den lirar även fenomenalt bra ihop med fisk, skaldjur, lamm, långkok, andra varianter av svamp och inte minst till lagrade ostar- och den funkar förvånansvärt bra till matjesill! Särskilt om det finns brynt smör, ägg eller senap i ekvationen. Ett glas oloroso lugnar ner sillens sälta och lyfter den kryddiga karaktären till oanade dimensioner.